Boyunda Dar Kanal

Prof. Dr. Cüneyt Şar
0212 225 05 65

Omurga kanalı boyun bölgesinde de daralabilir. Uzun yıllar klinik bir belirti vermeden kalabilir. Bunun sebebi daralma çok yavaş bir hızla ilerlediğinden sinir dokularının buna adapte olmasıdır. Ancak kritik sınır aşıldığında kanal içindeki sinir dokusunun beslenmesi bozulacaktır.
Boyun bölgesinde omurga kanalı içinde yer alan sinir dokusu bel bölgesinden farklı yapıdadır. Burada hareketi kontrol eden sinir hücreleri yer almaktadır. Bunlar basıya daha duyarlıdır. Bası sonucu bir bölümü hayatiyetini kaybedebilir ve geri dönüşümü olmayan kuvvetsizlik veya bölgesel felçlere neden olabilir. Bu hücre kayıpları yıllar içinde hecmeler halinde olur. Dar kanalı bulunan bir kişinin boyun travması geçirmesi halinde normal bir kişide olmayacak omurilik hasarları ani olarak gelişebilir.
Belirtileri
Bu hastalarda ilk belirtiler ellerde görülür. Bazı cisimleri tutamama, istemeden elinde düşürme, yazı yazmada bozulma, el becerisi gerektiren işlerde yetersizlik, düğme iliklemede beceriksizlik görülebilen durumlardır. Hücre kayıpları ilerlediğinde yürümede dengesizlik ve yalpalama olur. Bu safhada hekimin yapacağı muayene önemlidir. Sinirlerin etkilenmesini gösteren muayene bulguları alınır. Son safhalarda ise hasta artık yürüme yeteneğini kaybeder. Bu tablo miyelomalazi olarak adlandırılır.
Tanı MR incelemesi ile kolayca konulur. MR da omurga kanalının daralmasının yanında omurilik içinde meydana gelen hücre kayıplarının da görülmesi mümkündür.
Tedavi
Klinik ve radyolojik belirti vermeye başlamış miyelomalazinin tek tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavi ile o zamana kadar oluşmuş kayıplar düzelmez, ancak daha fazla kaybın oluşması engellenmiş olur.
Cerrahi teknikte farklı yöntemler vardır. Sırt tarafından yapılan laminektomi ve laminoplasti gibi girişimler ile boyunun ön tarafından yapılan kemik grişimleri kullanılan yöntemlerdendir. Hastaya en uygun olanı cerrah tarafından seçilir.